Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaZDRAVOTNÍ TÉMA
V této rubrice naleznete příspěvky se zdravotní problematikou.

Andropauza - mužské klimakterium

Vloženo: 29.08.2002, 20:45 | Čteno: 44033×

Ženská menopauza je známa již po staletí, avšak teprve nedávno bylo objeveno, že i muži procházejí podobným procesem s obdobnými příznaky. Andropauza, mužská obdoba menopauzy byla poprvé popsána ve 40. letech uplynulého století, ovšem teprve moderní diagnostické metody v 90. letech umožnily podrobněji poznat tento proces.

Andropauza

Odborně nazývaná „částečný androgenový deficit u stárnoucích mužů“, je soubor příznaků způsobených poklesem tvorby mužských pohlavních hormonů, především testosteronu, u starších mužů. Úbytek tvorby testosteronu pomalu začíná po 30. roce života, první příznaky nedostatku se dostavují obvykle mezi 50. - 55. rokem života. Na rozdíl od žen však neustává produkce pohlavních hormonů zcela, ale ustálí se ve stáří na úrovni zhruba 30% ve srovnání s maximem hladin v mladém věku. Pokles tvorby androgenů však není u všech mužů stejný. Odhaduje se, že asi 30% mužů má hladiny testosteronu tak nízké, že pocítí symptomy andropauzy.

Důsledky nízké hladiny testosteronu

Příznaky poklesu tvorby pohlavních hormonů mohou být u mužů velmi podobné příznakům, jaké se vyskytují u žen. Muž se stává podrážděným a neurotickým, má problémy se spánkem, sníženou chuť na sex, problémy s erekcí, často se dostává do stavu vyčerpanosti. Často se též nadměrně potí, kůže se stává suchou a ve zvýšené míře vypadávají vlasy. Dochází ke ztrátě svalové hmoty, naopak však zároveň vzrůstá podíl tukové tkáně. Kromě toho se stejně jako u žen zvyšuje riziko osteoporózy a srdečně-cévních onemocnění.

Určit správně diagnózu andropauzy bývá často obtížné. Mnozí muži si nejsou ochotni vůbec připustit, že mají nějaké problémy. Navíc mnozí lékaři často přičítají jejich obtíže na vrub jiných onemocnění, případně je bagatelizují a pacientům doporučují smířit se s tím, že stárnou. Většinou ani nepomýšlejí na sníženou hladinu testosteronu. Nyní jsou však k dispozici metody na stanovení těchto hladin v krvi a zároveň roste i povědomí lékařů o této problematice, postupně se tedy mění i přístup k postiženým mužům.

Andropauza, která je původu hormonálního, by neměla být zaměňována s tzv. krizí středního věku. Ta přichází okolo 40. roku života a je důsledkem psychosociálních změn v životě, což souvisí hlavně s kariérou, vývojem partnerského vztahu a dospíváním dětí. Krize středního věku nijak nesouvisí s hormonálními změnami, ačkoliv se může některé změny zejména v chování muže mohou andropauze podobat. Nástup andropauzy navíc přichází později.

Terapie substitucí testosteronu

Podávání estrogenů ženám v menopauze je dnes již běžnou záležitostí. Obdobně se věda v posledních letech zaměřuje na podávání chybějícího testosteronu mužům. Zatím je tato oblast medicíny ještě „v plenkách“, mnohé otázky teprve čekají na svou odpověď, proto se substituční léčba andropauzy dosud nestala rutinní záležitostí. Ovšem provedené studie naznačují slibné výsledky takové léčby. Bylo prokázáno, že dodatečný přísun testosteronu zlepšuje náladu, psychickou i fyzickou pohodu, snižuje podrážděnost, nervozitu, vztek, pocity smutku a únavy. Zlepšení subjektivních příznaků udávají muži po 3 až 6 týdnech podávání testosteronu. Zlepšuje se kvalita spánku a sexuálního života. Příznivě se též upravuje poměr mezi svalovou a tukovou tkání. Pravděpodobně se z dlouhodobého hlediska snižuje i riziko srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy, to je ovšem zatím ještě otázkou dalšího výzkumu. Příznaky mužského klimakteria jsou v současnosti již i u nás oficiálně schváleny jako indikace k podávání testosteronu. Testosteron pro substituční terapii je dostupný ve formě želatinových tobolek (samozřejmě pouze na předpis odborného lékaře). Pro dobré vstřebání je třeba užívat s jídlem.

Substituční terapie testosteronem má samozřejmě i svá rizika a není vhodná pro každého. Absolutní kontraindikací je rakovina prostaty a prsu (u mužů). Nevhodné je též podávání při chorobách jater, srdečně-cévních onemocněních, edémech, benigní hyperplazii prostaty, onemocněních ledvin a cukrovce. Podávání testosteronu rovněž není vhodné, pokud muž plánuje založení rodiny, protože testosteron, ačkoliv zvyšuje sexuální aktivitu, při vnějším podání zpětnovazebně blokuje tvorbu spermií (podobně jako hormonální kontraceptiva u žen). Z tohoto důvodu bylo jeho podávání testováno jako potenciální mužská kontracepce, ukázalo se však, že je tato metoda málo spolehlivá.

Kromě hormonální terapie je při andropauze potřeba, aby muž upravil také svou životosprávu, tj. pravidelně cvičil, přijímal racionální stravu, vyhýbal se zbytečné stresové zátěži a omezil kouření a konzumaci alkoholu.

Zdroj informací:
1. Internetové stránky www.andropause.com, garantované firmou NV Organon, Nizozemí, 2002
2. Internetové stránky www.andrology.com, Andromeda Andrology Center, Indie, březen 2002
3. Simeonova Z.: Andropaus - det manliga klimakteriet, Medikament 4/01, Švédsko, 2001

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Filip Vrubel

Dohodovací řízení k úhrad...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Ján Valjan

Rychlokvašené laborantky?...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

PharmDr. Ján Valjan

Poltarská kauza, přechod ...

PharmDr. Ján Valjan

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Ing. Miroslav Michálek

Nevidomý není mentálně po...

Ing. Miroslav Michálek

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti břišnímu t...

RNDr. Marek Petráš

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Pozvánka na sezónu 2011 d...

Mgr. Ladislava Valášková,...

apaTESTY
» Jste závislí na nikotinu?
» Zjistěte si BMI
» Máte mužský přechod?

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.