Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaZDRAVOTNÍ TÉMA
V této rubrice naleznete příspěvky se zdravotní problematikou.

Jak přibrat na váze?

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 25048×

Snahou osob řešících problémy s tělesnou hmotností je obvykle shození nadbytečných kilogramů. Nezřídka se můžeme setkat s problémem opačným, tedy příliš nízkou tělesnou hmotností.

Podváha je pro organismus nebezpečná podobně jako nadváha. Organismus trpí nedostatkem základních živin, stává se slabým a málo odolným vůči chorobám a zevním vlivům, u žen dochází k poruchám až zastavení menstruačního cyklu a neplodnosti. Příčin nízké hmotnosti může být celá řada, obvykle však souvisí s nedostatečným příjmem potravy, který může být způsoben psychickými vlivy (např. psychická zátěž či záměrné odmítání potravy; nechuť k jídlu se odborně nazývá anorexie) nebo probíhající chorobou, která může způsobovat nechutenství, zvracení, průjmy, zabraňovat normálnímu příjmu potravy (např. problémy s polykáním) atd.

Nedostatek základních živin pak zhoršuje průběh choroby a snižuje šanci na uzdravení. Podvýživa a sešlost (kachexie) je závažným komplikujícím faktorem zejména u onkologických (nádorových) a infekčních onemocnění či u osob v rekonvalescenci po úrazech nebo chirurgických zákrocích.

V takových případech je samozřejmě nutné léčit v prvé řadě základní onemocnění a jeho příčiny, úspěšnost léčby je však důležité podpořit dostatečným příjmem všech základních živin a snahou o dosažení normální hmotnosti.

Pomineme-li případy, kdy pacient není vůbec schopen příjmu potravy ústy a je odkázán na podávání živin infúzí, můžeme doporučit každému, kdo potřebuje přibrat, přípravky z kategorie potravin pro zvláštní lékařské účely (některé přípravky jsou registrovány jako léčiva, účel však plní tentýž), které jsou v současné době na trhu a koupíme je hlavně v lékárnách. Jde o nápoje s řídce-kašovitou konzistencí, balené nejčastěji v krabičkách s brčkem k pití (např. Nutridrink nebo Resource Energy Drink). Jedná se o nápoje obsahující nezbytné složky potravy, tedy bílkoviny, cukry, tuky (a jejich stavební složky), vitamíny a minerály. Jsou vhodné k pití jednak jako doplněk k normální stravě, ale mohou též tuto stravu zcela a plnohodnotně nahradit u osob, které nemohou přijímat pevnou stravu. Přípravky jsou dostupné v různých příchutích a jsou i vcelku chuťově přijatelné.

Rodiče mívají někdy pocit (oprávněně i neoprávněně), že jejich děti trpí nechutenstvím a málo tělesně prospívají. Podpořit chuť k jídlu můžeme zkusit slazením hroznovým cukrem, případně dodatečným příjmem vitamínů skupiny B (jejich účinku na přibývání na váze lze využít i u dospělých). Nechutenství však může být způsobováno nezdravým psychickým prostředím v rodině i v širším sociálním okolí. K odstranění těchto příčin může napomoci odborná pomoc psychologa.

V souvislosti s poruchou příjmu potravy se ještě stručně zmíníme o mentální anorexii a mentální bulimii. Jde o onemocnění související s představou štíhlého ideálu krásy, které postihuje nejvíce mladé dívky a ženy. Ty jsou neustále falešně přesvědčeny, že "musí shazovat kila", aby byly štíhlé a krásné. Dostávají se do bludného kruhu, kdy se snaží zhubnout, ačkoliv jsou již silně podvyživené. Rozdíl mezi oběma onemocněními je ten, že při mentální anorexii postižená osoba odmítá přijímat potravu a neustále drží přísné redukční diety, při mentální bulimii přicházejí stavy „žravosti“ bezprostředně následované pocity viny a vyzvracením přijaté potravy. Obě onemocnění vedou k celkovému vyčerpání organismu, v krajním případě až ke smrti. Jedná se o závažné duševní stavy, které si postižené osoby obvykle samy neuvědomují a potřebují k jejich překonání léčbu u psychiatra.

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Lubomír Chudoba

Demokracie nebo přemíra p...

PharmDr. Lubomír Chudoba

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Uvolnění výdeje pohotovos...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Mgr. Stanislav Havlíček

Vybírání-nevybírání regul...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Elektronická preskripce, ...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová

Doc. RNDr. Marie Pospíšilová, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Marie Pospíšil...

Živá reportáž z akce

4. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová

Hana Pavlasová

Kompletní průvodce regist...

Hana Pavlasová

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek

apaTESTY
» Jste závislí na nikotinu?
» Zjistěte si BMI
» Máte mužský přechod?

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.