Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…lékárenství začíná tady!

apaZDRAVOTNÍ TÉMA
V této rubrice naleznete příspěvky se zdravotní problematikou.

Choulostivý problém – hemoroidy

Vloženo: 04.02.2006, 15:14 | Čteno: 41146×

Spousta lidí trpí nepříjemným problémem, který považují za natolik intimní, že mnohdy dlouho váhají, než se rozhodnou svěřit svému lékaři. Tím problémem jsou hemoroidy, lidově též zvané zlatá žíla.

Příčiny vzniku

Jde vlastně o jakousi obdobu křečových žil (varixů), která postihuje konečník. Žilní pleteň v okolí řitního otvoru je značně namáhána. Pokud je cévní stěna vrozeně oslabená, dochází k značnému rozšíření těchto cév. Takto rozšířené cévy často svědí, pálí, mnohdy jsou i bolestivé a mají sklon ke krvácení.

Stav může být velmi různý, od mírných obtíží až po značné komplikace (silná bolest, krvácení, obtížné vyprazdňování, problémy s udržením stolice, výhřez, nebezpečí trombózy a infekce), které vyžadují operativní řešení.

Jak již bylo zmíněno, hemoroidy vznikají u osob s genetickou dispozicí. Zhoršují se při zácpě, ale i při silnějším průjmu. Rizikovým faktorem je též sedavé zaměstnání. V případě, že u sebe objevíte některý z popsaných příznaků, zejména při jakémkoliv krvácení z konečníku, neváhejte a vyhledejte lékaře! Je třeba provést rektoskopické vyšetření za účelem vyloučení závažnějšího onemocnění.

Obecná pravidla při problémech s hemoroidy

Pokud již hemoroidy trpíte, chtěli bychom zde přinést několik rad, jak o svůj konečník můžete sami pečovat. Nejdůležitější je dodržování zásad životosprávy.

Je třeba dbát na pravidelnou stolici a předcházet zácpě. Proto byste měli každý den přijímat dostatečné množství tekutin - asi 2-3 litry vody.

Důležitý je vysoký podíl nevstřebatelných bobtnavých složek potravy, vlákniny. Jejím nejdůležitějším přirozeným zdrojem jsou ovoce a zelenina. Pokud vaše strava tyto složky postrádá, je možné zakoupit vlákninu ve formě prášku nebo tablet (např. jablečná nebo řepná vláknina, psyllium apod.).

Nezapomínejte ani na pravidelnou anální hygienu. Konečník je třeba pravidelně omývat, nejlépe po každé stolici. Pokud se pohybujete v místech, kde je obtížné či zcela nemožné tuto hygienu pravidelně provádět, můžete používat speciální vlhčené ubrousky pro ošetřování hemoroidů.

Mírnění hemoroidů

Pro mírnění komplikací hemoroidů lze použít mnohé léčivé přípravky, z nichž většinu lze v lékárně zakoupit i bez předpisu. Pro ošetření vnějších i vnitřních hemoroidů používáme různé masti, které obsahují složky zklidňující a protizánětlivé, urychlující hojení a místně znecitlivující (dobesilan vápenatý, tribenosid, olej ze žraločích jater). Potírají se na konečník asi 2x denně po omytí. Pomocí přiloženého aplikátoru lze mast zavést i dovnitř konečníku.

Pro ošetření vnitřních hemoroidů je z uvedených přípravků k dispozici i ve formě čípků. Čípky zavádíme též 1-2x denně zásadně po stolici a po omytí konečníku. V případě krvácení účinnou pomoc přinášejí čípky s obsahem karboxycelulózy.

Neopomíjejte ani přírodní prostředky, zejméně odvar z dubové kůry na sedací koupel. Odvary z dubové kůry lze též obden střídat s odvary z heřmánku nebo řepíku. K dispozici je též gel s výtažkem z dubové kůry.

Léčbu hemoroidů lze účinně podpořit vnitřním užíváním přípravků na bázi rutinu a jemu podobných látek, které zpevňují cévní stěnu a zmírňují zánětlivost. Volně prodejné jsou léčivé přípravky s obsahem escinu, rutinu, tribenosidu, troxerutinu. Na lékařský předpis jsou dostupné velmi účinné léčivé přípravky s diosminem či hesperidinem. Uvedené přípravky je doporučeno užívat během jídla či po jídle, pro zachování účinnosti je třeba užívat pravidelně a dlouhodobě.

apaPODCAST

Podcastový tip

Ing. Jiří Pirner

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jiří Pirner

RNDr. Marek Petráš

Novinky v očkování proti ...

RNDr. Marek Petráš

Živá reportáž z akce

Otevírání Českého farmace...

Živá reportáž z akce

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

Ing. Jarmila Pirnerová

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jarmila Pirnerová

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...

Veronika Petláková

Centrální datové úložiště...

Veronika Petláková

Liz Hoctor

Current situation on the ...

Liz Hoctor

apaTESTY
» Jste závislí na nikotinu?
» Zjistěte si BMI
» Máte mužský přechod?

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.