Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaZDRAVOTNÍ TÉMA
V této rubrice naleznete příspěvky se zdravotní problematikou.

Hemofilové nákazy

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 11166×

Jedná se o onemocnění, která se nejčastěji objevují u dětí do věku 5 let a jsou způsobená bakterií Haemophilus influenzae typu b. Existuje několik typů této bakterie, ale pouze typ b se vyskytuje nejčastěji a také onemocnění, která vyvolává, jsou nejnebezpečnější. Infekce se v dětském kolektivu šíří kapénkovým způsobem. Kromě zánětu mozkových blan a zánětu hrtanové příklopky může hemofilová infekce komplikovat průběh jiného virového nebo bakteriálního onemocnění. Ročně bývá u nás nakaženo 100 až 150 dětí a témeř 10 dětí je trvale postiženo hluchotou.

Průběh a klinické projevy

Hemofilová infekce začíná v nosohltanu, kde se bakterie rozmnoží. Krví se bakterie dostávají k různým orgánům, které napadají a poškozují. Hemofilové onemocnění může mít různé klinické projevy, které bývají doprovázeny zvýšenou teplotou. Nejčastější a nezávažnější je zánět mozkových blan a zánět hrtanové příklopky. Zánět mozkových blan je doprovázen nejen horečkou, ale i prudkými bolestmi hlavy, zvracením, spavostí dítěte, popřípadě křečemi či poruchou vědomí.

Je-li léčen správně a včas, přežívá více než 98% dětí. Přesto u přibližně 10% dětí zánět mozkových blan zanechává trvalé následky, obvykle jako trvalé postižení sluchu. Na prudký zánět hrtanové příklopky u nás umírá každý rok 1 až 2 děti. Je provázené vysokou horečkou a bolestmi v krku. Jedná se o velmi zákeřnou a rychle probíhající infekci, při které dojde k masivnímu zduření hrtanové příklopky, takže bez lékařské pomoci může dojít k udušení dětského pacienta. Jediným život zachraňujícím léčebným krokem je vedle antibiotik i rychlé zprůchodnění dýchacích cest, často se zavedením rourky. Život dítěte závisí na rychlosti, se kterou je onemocnění rozpoznáno a léčeno.

Očkování proti hemofilovým nákazám

Očkování proti hemofilovým nákazám je u nás zatím prováděno pouze individuálně a rodiče jej musí uhradit sami. Základní očkování je tvořeno dvěma nebo třemi dávkami podle druhu očkovací látky a podle stáří očkovaného dítěte, které se obvykle podávají ve dvouměsíčních intervalech. Děti od dvou měsíců se očkují třemi dávkami vakcíny. Pro očkování dětí starších 6 měsíců stačí podat pouze dvě dávky, a pro děti starší jednoho roku se podává pouze jediná dávka.

Novému trendu kombinovaných očkovacích látek se přizpůsobují i výrobci vakcín, kteří připravují i čtyřsložkovou vakcínu obsahující čtyři očkovací látky: proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a hemofilovým nákazám. Očkování poskytuje ochranu proti infekcím vyvolaným Haemophilus influenzae typu b s téměř 100% účinností u rizikové skupiny, tj u dětí mladších 5 let. Základní očkování a přeočkování provedené po 6 až 12 měsících zajistí u všech očkovaných dětí dostatečnou obranu po celou dobu možného ohrožení, tj. po dobu minimálně 5 let. Tyto dnešní vakcíny jsou velmi bezpečné, a pokud vyvolají v ojedinělých případech nežádoucí reakci, jedná se obvykle o reakce lokálního charakteru: zarudnutí a mírný otok v místě vpichu.

Autor: RNDr. Marek Petráš, Vakciny.net
apaPODCAST

Podcastový tip

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

PharmDr. Ján Valjan

Další zazděná lékárna, pe...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení cen...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Ján Valjan

Nelíbí se vám konkurence?...

PharmDr. Ján Valjan

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Dr. Emil Zörner

Omezení návštěv farmarepr...

Dr. Emil Zörner

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D.

Fakultní lékárna VFU v Br...

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Vědecká činnost vs. počet...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba

apaTESTY
» Jste závislí na nikotinu?
» Zjistěte si BMI
» Máte mužský přechod?

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.