Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…o lékárenství víme vše!®

apaZDRAVOTNÍ TÉMA
V této rubrice naleznete příspěvky se zdravotní problematikou.

Jak přežít vánoce a silvestrovské veselí?

Vloženo: 26.12.2006, 22:33 | Čteno: 18422×

Vánoce považujeme za svátky klidu a pohody, moderní způsob života je však mnohdy spojuje i s nadměrným přejídáním, které se často neobejde bez nepříjemných následků podobně jako alkoholové veselí přicházející s novým rokem.

Následující řádky by chtěly být malou radou, jak přežít konec roku s co nejmenšími následky. Než se však pustíte do samoléčby, je nutné upozornit, že náhle vzniklé bolesti břicha a dlouhotrvající a často se opakující obtíže je potřeba konzultovat s lékařem. Je nutné jednak správně určit diagnózu a vyloučit závažnější onemocnění, jednak také doporučit správný způsob léčby.

Žlučníkové problémy

Nadměrná konzumace zejména tučných jídel může vést u některých osob k trávicím obtížím spojeným s bolestmi žlučníku (především u lidí, kteří mají žlučové kameny). Osoby, které již mají zkušenost se žlučníkovým záchvatem, by měly počítat s tím, že se situace může kdykoliv opakovat.

Účinné léčivé přípravky na tlumení křečí při záchvatech existují, nicméně nejsou volně prodejné, proto požádejte svého lékaře o jejich předepsání, pokud uzná za vhodné. Nicméně sami si můžete koupit přípravky, kterými můžete předejít vzniku záchvatu. Pokud se chystáte konzumovat tučné jídlo, o kterém víte, že vám způsobí žlučníkové obtíže, užijte přípravek (v dávce dle pokynů výrobce) před tímto jídlem. Volně prodejné jsou přípravky s obsahem fenipentolu, hymecromonu, barviv kořenu kurkumy a různých směsí složek silic s mírným spasmolytickým a choleretickým účinekm.

Při obtížích je rovněž možné pít jako doplňkovou léčbu různé komerčně připravené žlučníkové čaje. V těchto čajích se často používají nať máty peprné, list boldovníku, nať jablečníku, nať řepíku, kořen a nať pampelišky a jiné. Čaje mají též účinky proti nadýmání, mírně projímavé a protikřečové. Žádný z uvedených přípravků by neměl být používán při akutním záchvatu, zejména pokud je spojen s neprůchodností žlučových cest.

Špatné trávení

Při potížích způsobených nedostatečným trávením (zejména při nedostatečné činnosti slinivky břišní) se dostavují příznaky jako bolest břicha, nadýmání, průjem.

Ke zlepšení trávení se používají přípravky s obsahem trávicích enzymů, případně dalších složek, které se užívají zároveň s jídlem. V lékárnách je dostupná celá řada těchto přípravků volně bez receptu. Proti nadýmání jsou určeny i bylinky jako máta peprná, fenykl nebo kmín. Modernější jsou přípravky na bázi silikonového oleje.

Překyselení žaludku a pálení žáhy

Při vředové chorobě žaludku a jícnu dochází k poškození sliznice kyselou žaludeční šťávou, což se projeví bolestmi žaludku.

Příčin je mnoho, stanovit je může pouze odborný lékař a podle toho pak určit postup léčby. Ke zhoršení obtíží může dojít například následkem stresu nebo užíváním některých léků. Při špatné funkci jícnového svěrače dochází k průniku obsahu žaludku do jícnu, někdy až do úst. Kyselina a trávicí enzym pepsin pak rovněž způsobí poškození sliznice, které se projeví pálením žáhy.

Účinně tyto obtíže může opět léčit pouze lékař, nicméně pacient si v obou případech může volně zakoupit přípravky, které je zmírňují. Tradičně to jsou nejrůznější látky neutralizující kyselinu (antacida), ať již jedlá soda či jiné látky se stejným mechanismem účinku. Přípravky jsou dostupné ve formě tablet či tekuté v lahvi nebo praktických sáčcích, které se vejdou do kabelky. Při pálení žáhy je vhodné tabletu vycucat.

Pokud užíváte ještě jiné léčivé přípravky, mějte na paměti, že antacida mohou snižovat jejich účinek, a proto byste měli dodržet časový odstup alespoň jedné hodiny.

Antacida jsou dosti účinná pro léčbu žaludečních vředů. Nevýhodou však je potřeba častého dávkování a mnohdy pro pacienta nepříjemná chuť (je možné však přípravky střídat).

Srovnatelně účinné jsou látky omezující tvorbu žaludeční kyseliny, které stačí podávat 1-2x denně. Většinou však nejsou takové přípravky volně prodejné. Výjimkou jsou přípravky s nižším obsahem ranitidinu a famotidinu. Posledně uvedené i všechny předchozí přípravky jsou však pro volný prodej zamýšleny jako první pomoc při občasných obtížích.

Pokud jsou vaše potíže dlouhodobější povahy, neměli byste sami tyto přípravky užívat bez lékařského vyšetření, aby nedošlo k zastření příznaků a zanedbání závažnějšího onemocnění!

Pro vyznavače přírodní léčby pro úplnost uvádíme, že čaje na zklidnění žaludku obvykle obsahují třezalku a řepík, ale i mnohé další bylinky.

Co je proti kocovině?

Nepříjemné následky velkého pití můžeme rovněž zmírnit pomocí volně prodejných přípravků.

Pálení žáhy zmírníme jedlou sodou nebo jiným antacidem.

Proti bolesti hlavy můžeme použít přípravek s kyselinou acetylsalicylovou v rozpustné formě či kombinací antacida s kyselinou acetylsalicylovou. Takovéto přípravky nesmějí užívat osoby, které kyselinu acetylsalicylovou nesnášejí.

Pro nebezpečí poškození jater je nevhodné používat přípravky s obsahem paracetamolu, kterých je celá řada, zejména kombinovaných. Vždy se proto poraďte se svým lékárníkem!

Rovněž bychom rádi připomněli, že mnohé léčivé přípravky se nesmějí kombinovat s alkoholem. Pokud trvale užíváte taková léčiva, nepijte! Pokud pijete, neužívejte léčivé přípravky, u kterých je výslovně zakázáno kombinovat je s alkoholem!

apaPODCAST

Podcastový tip

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba

Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elek...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

Řešení reexportů zvýšením...

PharmDr. Jiří Skalický, P...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Filip Babylon

Current situation on the ...

Filip Babylon

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

apaTESTY
» Jste závislí na nikotinu?
» Zjistěte si BMI
» Máte mužský přechod?

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.