Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaZDRAVOTNÍ TÉMA
V této rubrice naleznete příspěvky se zdravotní problematikou.

Hormonální kontraceptiva

Vloženo: 20.02.2004, 21:23 | Čteno: 18372×

Pohlavní styk mezi mužem a ženou v moderní době ve většině případů má za cíl pouze vzájemné potěšení, jeho původní význam, tedy početí nového života, bývá naopak nežádoucí. Dnes máme k dispozici různé metody, jak zabránit nechtěnému těhotenství, aniž by bylo nutné vzdát se sexuálních styků. Prostředky zabraňující otěhotnění se nazývají kontraceptiva (starším názvem antikoncepce). Jednou z nejúčinnějších metod kontracepce jsou hormonální preparáty. Tento článek má za cíl věnovat se hlavně praktickým otázkám jejich užívání.

Mechanismus účinku

Principem hormonální kontracepce je podávání ženských pohlavních hormonů - estrogenů a progestinů, které v prvé řadě zpětnovazebně zablokují v mozku tvorbu hormonů, které řídí ve vaječnících cyklus zrání vajíček a jejich uvolnění do vejcovodů (ovulaci). Hlavním důvodem, proč nemůže dojít k oplodnění vajíčka, je tedy zabránění ovulace. Další mechanismy vyplývají z přímého působení progestinů na dělohu - změněná pohyblivost vejcovodů, nedostatečná přestavba děložní sliznice pro uhnízdění embrya a změna kvality hlenu děložního krčku, která ztíží pronikání spermií do dělohy.

Kombinované přípravky

Nejčastěji se v praxi používají přípravky, které obsahují estrogen i progestin. Důvodem je výhodnost této kombinace. Kombinovaná kontraceptiva se zpravidla užívají 1x denně po dobu 21 dnů, po nichž následuje sedmidenní pauza, kdy se žádné hormony nepodávají. (U některých přípravků obsahuje balení tablety placeba, které neobsahují žádné hormony a užívají se během hormonální pauzy.) V této pauze dochází v důsledku poklesu hladin hormonů k pseudomenstruačnímu krvácení, označovanému také jako krvácení ze spádu (hladin hormonů). Po této pauze je opět zahájeno další 21-denní užívání tablet (u některých novějších přípravků se užívají tablety s hormony více dní a přestávka je pak o to kratší). Je-li správně dodržován cyklus užívání, je uživatelka spolehlivě chráněna před nežádoucím otěhotněním jak v době užívání tablet, tak i během sedmidenní pauzy. Užívání lze zahájit buď 1. den menstruačního krvácení. Pak je uživatelka chráněna před otěhotněním již od začátku. Druhou možností je zahájení od 5. dne cyklu. Výhodou je nižší výskyt špinění a nepravidelného krvácení během prvního cyklu, ovšem nelze zaručit spolehlivost během prvních dvou týdnů užívání, kdy je třeba používat ještě bariérovou ochranu (kondom).

Co dělat v případě, že jste zapomněla užít tabletu

Pokud jste si svoji chybu uvědomila do 12 hodin po pravidelném termínu užívání tablety, užijte tabletu okamžitě a další pak již v obvyklou dobu, spolehlivost by v takovém případě neměla být snížena. Pro správné fungování hormonálních kontraceptiv je důležité pravidelné užívání ve stejnou denní dobu. Každá žena však může zapomenout užít tabletu v pravidelnou dobu. Vynechání dávky může mít za následek špinění nebo i silnější krvácení ze spádu. Nejzávažnějším důsledkem je však možnost selhání kontracepčního účinku. Záleží hlavně na fázi cyklu. V prvních 7 dnech po týdenní pauze může vynechání jedné či dvou tablet způsobit ovulaci. Proto je třeba po dobu dalších 7 dnů používat kondom. V druhém a třetím týdnu cyklu vynechání jedné dávky by nemělo znamenat snížení účinnosti. Užijte tabletu okamžitě, jakmile si chybu uvědomíte, i kdybyste měla užít dvě tablety naráz. Je však potřeba začít užívat další balení přípravku bez sedmidenní přestávky. Pokud by však v pauze po dobrání tohoto dalšího balení nedošlo ke krvácení ze spádu, je třeba zvážit možnost nechtěného otěhotnění. Pokud vynecháte dávku ve třetím týdnu, máte také možnost vynechat dávku i následujících 6 dní a pak začít užívat nové balení.

Kdy ještě může hormonální kontracepce selhat

Nejčastěji to bývá způsobeno užíváním některých léků, které urychlují vyloučení hormonů z těla (např. antiepileptika, rifampicin a griseofulvin), čímž je významně snížena jejich hladina v krvi. Selhání může způsobit i léčba antibiotiky, zvracení nebo průjem. Nejčastěji je však příčinou selhání této metody chyba při dodržení schématu užívání.

Progestinová kontraceptiva

K zabránění těhotenství lze používat i čistě progestinové přípravky, které neobsahují estrogen. Používají se především u žen, které nemohou užívat estrogeny z jakéhokoliv důvodu. S výhodou se používají u žen, které kojí, neboť progestiny na rozdíl od estrogenů neovlivňují negativně tvorbu mateřského mléka. Zahájení užívání je podobné jako u kombinovaných přípravků. Rozdíl v užívání je však ten, že je bez sedmidenní přestávky.

Během užívání rovněž dochází k pseudomenstruačnímu krvácení, které však bývá nepravidelné a různě silné. Další nevýhodou je větší náročnost na přesnost užívání. K selhání kontracepce může dojít už po 3 hodinách, není-li tableta užita v pravidelnou dobu. V takovém případě je třeba používat kondom po dobu 14 dnů, než dojde k obnovení kontracepčního účinku.

Postkoitální kontracepce

Po náhodném nechráněném pohlavním styku nebo selhání bariérové kontracepce lze ve výjimečných případech použít postkoitální kontracepční přípravek, používají se též anglická označení "emergency pills" nebo "morning-after pills". Obvykle se předepisuje přípravek s obsahem levonorgestrelu. První tabletu s obsahem 750 g levonorgestrelu co nejdříve po styku, nejpozději do 72 hodin. Druhá tableta se užije 12 hodin po první. Případně je možné použít jednofázový kombinovaný přípravek obsahující 125 g levonorgestrelu a 30 g ethinylestradiolu. V takovém případě se užijí 4 tablety do 72 hodin po styku a další 4 tablety za dalších 12 hodin. Následuje menstruační krvácení, které zabrání uhnízdění oplodněného vajíčka. Tato metoda má časté nežádoucí účinky, hlavně výrazné narušení menstruačního cyklu, krvácení a nauzeu. Proto se může aplikovat maximálně 1x týdně. Pokud tedy máte obavu z nežádoucího otěhotnění, neváhejte co nejdříve navštívit lékaře, hormonální přípravky nelze zakoupit bez lékařského předpisu.

Výhody a nevýhody hormonální kontracepce

Kromě svého hlavního účelu, tedy zabránění nežádoucímu početí, přináší užívání hormonální kontracepce svým uživatelkám také ovlivnění zdravotního stavu, a to jak příznivé, tak i nepříznivé.

Příznivé je snížení ztráty krve při menstruaci, zpravidelnění menstruačního cyklu, snížení problémů při menstruaci. U mladých dívek se kombinované preparáty využívají i k léčbě akné.

Na druhou stranu užívání estrogenů přináší s sebou vyšší riziko ucpání cév krevní sraženinou (embolie), zejména však u kuřaček a žen starších 35 let. Proto lékaři doporučují přestat kouřit, pokud užíváte hormonální kontracepci. U moderních preparátů bylo toto podstatně omezeno podáváním co nejnižších (ještě účinných) dávek estrogenu. Stále je diskutováno, zda hormonální kontracepce zvyšuje riziko vzniku některých druhů rakoviny (prsu, vaječníků apod.). Zřejmě existuje jen velmi málo zvýšené riziko, dodnes to však nebylo spolehlivě prokázáno. Rozhodně tyto přípravky nesmějí užívat ženy, které tímto onemocněním již trpí. Dále by je neměly užívat ženy s onemocněním jater nebo ženy, které trpí srdečně cévními chorobami. Z důvodu vyloučení zdravotních rizik je důležité, aby uživatelky pravidelně navštěvovaly svého gynekologa a nesnažily se předepsání přípravků obcházet (třeba přemlouváním lékárníka k prodeji bez předpisu). Pravidelná návštěva lékaře by neměla být vnímána jako zbytečná ztráta času.

Zdroje informací:
1. Cibula D.: Perorální kombinovaná hormonální antikoncepce. Remedia 5/99, str. 293-307, Panax, Praha 1999
2. Suchopár J. a kol.: Remedia Compendium, 3. vyd. Panax, Praha 1999
3. Lüllmann H., Mohr K., Ziegler A., Bieger D.: Barevný atlas farmakologie, 2. vyd. Grada, Aviccenum, Praha 2001
4. Databáze AISLP, verze 2002.2

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Stanislav Havlíček

Regulační poplatky v léká...

Mgr. Stanislav Havlíček

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Rozvoj lékáren v 17. stol...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Reakce na akvizici Lékáre...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Mgr. Filip Vrubel

Legislativní změny v obla...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Jana Doleželová

Nadační fond Modrá kotva...

PharmDr. Jana Doleželová...

Prof. RNDr. Milan Pour, Ph.D.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Milan Pour, P...

apaTESTY
» Jste závislí na nikotinu?
» Zjistěte si BMI
» Máte mužský přechod?

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.