Cestování žen – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…lékárenství začíná tady!

apaZDRAVOTNÍ TÉMA
V této rubrice naleznete příspěvky se zdravotní problematikou.

Cestování žen

Vloženo: 24.04.2004, 14:25 | Čteno: 12435×

Všechny změny podnebí, nadmořské výšky nebo cestovatelské aktivity mohou ovlivnit menstruační cyklus ženy a mohou tak být hlavní příčinou amenorei (vynechání menstruačního krvácení). Nevyžaduje se však žádná speciální léčba a cyklus se obnoví během několika týdnů nebo měsíců po příjezdu domů. Je však důležité si uvědomit, že amenorea může být také důvodem těhotenství.

Menstruační perioda může být problematická, pokud bývá cestování pro ženu dlouhé až namáhavé, zejména tehdy cestuje-li žena častěji. V takových případech je třeba někdy užívat i antiprostaglandiny (přípravky zmírňují bolest) nebo hemostatické přípravky (omezující krvácivost). Jednorázové užití tzv. monofázní tabletky (obsahující progestogen) má antiprostaglandinový účinek zhruba v 90% případů – takovou léčbu (profylaxi) lze pokládat za vhodnou pro překonání jednoho cyklu v případě, že žena očekává bolestivé období menstruačního cyklu.

Začátek menstruačního cyklu může být posunut u žen, které užívají hormonální antikoncepci. Proto v takových případech stačí užívat hormonální antikoncepci a přerušit ji v případě potřeby vyvolat menstruační cyklus. Maximální ověřené zpoždění menstruačního cyklu bývá 10 dní. Tento způsob oddálení menstruačního cyklu je nejsnadnější s jednorázovým užitím monofázních tablet.

Antikoncepce

Hormonální antikoncepce se musí užívat v daném čase a to se může komplikovat při cestách do zemí s časovým posunem větším než 8 hodin.
Užívání dvou časů, kdy jednu tabletu žena užívá v čase země, ze které odjíždí, a další v místním čase (v čase cílové země), je nejvyšší záruka spolehlivé účinnosti. V případě značného asynchronismu (je-li časový posun větší než 8 hodin), může žena užívání antikoncepce upravit s postupnou změnou intervalu užití o 1 hodinu denně (tj. užívat tabletu každých 23 hodin). Možnému průjmu lze předejít tlumením vhodnými přípravky, i když zkušenosti nejsou velké. V případě zvracení v době kratší než 4 hodin po užití hormonální antikoncepce je třeba podat další antikoncepci. Doporučuje se mít s sebou dostatečné množství hormonální antikoncepce, neboť v každé zemi se může užívat jiný přípravek, nebo jiná síla dávky apod.

Antikoncepční přípravky (jako je nitroděložní tělísko) obvykle nepřinášejí žádné problémy. Snad jen upozornění na některé detektory na letištích. U takovéto antikoncepce je třeba mít na paměti, že účinnost se může zmenšit, jestliže se užívají některé protizánětlivé přípravky.

Vaginální pesar může být citlivý na vysoké vnější teploty, ale stejné přípravky jsou dostupné i ve formě krému nebo gelu s vhodným aplikátorem.

Těhotenství

Těhotenství není kontraindikací pro cestování, ačkoli některé cestování může být pro těhotnou ženu více nebezpečné. Cestování letadlem je rizikové zejména z důvodu možného vzniku tromboembolického onemocnění, které představuje pro gravidní ženy větší riziko než pro běžné pasažéry.

Cestování do velmi teplých krajin nese s sebou vyšší riziko infekčního onemocnění močového ústrojí. Obtížná profylaxe vůči malárii může nastat tam, kde je zaznamenán vyšší výskyt původce malárie Plasmodium falciparum rezistentního vůči chloroquinu, neboť užívání mefloquinu je pro těhotné ženy kontraindikováno a malárie mívá závažnější průběh u těhotných žen. Mefloquin není povolen během těhotenství, neboť má teratogenní účinky (vliv na plod). Pouze chloroquin, proguanil a chinin jsou povolená léčiva pro užívání během těhotenství.

Někteří specialisté nedoporučují těhotným ženám cesty do zemí s vysokým výskytem malárie. Rovněž nákaza virovou hepatitidou typu E u těhotných žen a to zejména během posledního trimestru, je velmi závažné onemocnění. Obecně je toto onemocnění považované za mírné. Výjimku tvoří těhotné ženy v období od 6. měsíce těhotenství. Úmrtnost se u této skupiny zvyšuje až na 15-25% během 3. trimestru těhotenství.

Letecké společnosti odmítají přepravovat ženy těhotné déle než 8 měsíců. Podobně i některé zdravotní pojišťovny mají podmínku pojištění cestovatele vylučující možnost těhotenství ženy.

Živé oslabené očkovací látky (jako je perorální vakcína proti břišnímu tyfu, dětské přenosné obrně a nebo parenterální vakcína proti žluté zimnici) jsou teoreticky kontraindikovány pro těhotné ženy. Přesto se vakcína proti žluté zimnici může podat po 3. měsíci těhotenství, a někdy i během prvních tří měsíců těhotenství v případě, že existuje vysoké riziko expozice těhotné ženy tomuto infekčnímu onemocnění. Injekční podávání vakcíny proti břišnímu tyfu a proti virové hepatitidě typu A jsou také teoreticky kontraindikovány, neboť nebyla prokázána jejich bezpečnost u těhotných žen.

Autor: RNDr. Marek Petráš, Vakciny.net

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
07.03.2011

Mgr. Stanislav Havlíček

Vybírání-nevybírání regul...

Mgr. Stanislav Havlíček
11.01.2009

Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné ...

Lékárny Dr.Max
12.03.2018

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba
16.01.2011

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti japonské e...

RNDr. Marek Petráš
26.10.2009

Živá reportáž z akce

2. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
31.05.2009

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková
09.09.2010

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar
27.11.2009

Petra Jurczeková

Vítání prváků, burza učeb...

Petra Jurczeková
20.09.2009

PharmDr. Ján Valjan

Přípravky s pseudoefedrin...

PharmDr. Ján Valjan
31.08.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaTESTY
» Jste závislí na nikotinu?
» Zjistěte si BMI
» Máte mužský přechod?
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.