Diabetik a cestování – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…o lékárenství víme vše!®

apaZDRAVOTNÍ TÉMA
V této rubrice naleznete příspěvky se zdravotní problematikou.

Diabetik a cestování

Vloženo: 06.08.2003, 09:10 | Čteno: 14185×

Diabetes mellitus je chronické celoživotní onemocnění, které přináší pacientovi řadu omezení. Ke kvalitě života diabetika významně přispívá i dobrá duševní pohoda, kterou nepochybně podporuje i pobyt v přírodě, u moře či na horách. Na rekreaci se diabetik musí řádně připravit, je pro něho důležité respektování určitých nezbytností, které jsou pro diabetika náročnější než pro zdravého člověka. Dodržování těchto povinností je ale jediná cesta, jak strávit dovolenou v klidu a bez ohrožení vlastního zdraví.

Základní požadavky v přípravě na cestu do zahraničí:

 1. Pečlivý výběr místa pobytu a dopravy
  Měli byste mít spolehlivé a aktuální informace o hygienických a stravovacích poměrech a o výskytu infekčních nemocí v zemi, lokalitě i v samotném ubytování. Ty můžete získat na hygienické stanici nebo v cestovní kanceláři. Důležité je také si zajistit zdravotní pojištění pro navštívenou zemi. K přípravě na cestu do ciziny patří také informace o povinném nebo doporučeném ochranném očkování. Jeho význam by měl nejvíce ocenit právě diabetik, kterému by infekční onemocnění v zahraničí mohlo přivodit ještě větší komplikace než doma.
 2. Kontrolní vyšetření lékařem před cestou
  Vyšetření dva až tři týdny před cestou je nutným předpokladem bezpečnosti cesty. Lékař zjistí současný stav kompenzace diabetu, potvrdí vhodnost léčby, dá potřebné instrukce pro pobyt v zahraničí a ověří si schopnost diabetika, jak se má sám léčit. Současně radí, jakou fyzickou zátěž si diabetik na daném místě může dovolit. Je vhodné, pokud je při této edukaci přítomen i partner cesty. Velmi důležité je, aby lékař vystavil diabetikovi stručnou zprávu o stavu a léčení diabetu, a to v anglickém jazyce nebo v jazyce navštívené země, je-li to možné. Ve zprávě by měla být uvedena adresa, telefonní číslo, fax či e-mail lékaře.
 3. Vybavení léčivy na cestu
  Cestující diabetik si nesmí zapomenout vzít si s sebou všechny léčivé přípravky, které pravidelně nebo příležitostně užívá. Je nutné si spočítat spotřebu léčiv po celou dobu cesty a mít dvojnásobnou zásobu léčiv. Pokud se diabetik léčí inzulinem, je důležité dodržovat pravidla jeho správného uchovávání a mít s sebou také aplikační a měřící techniku (inzulinové pero, jehly, glukometr s testovacími proužky, papírky pro testování cukru a ketolátek v moči, náhradní baterie do glukometru a inzulinové pumpy, dezinfekční prostředky atd). Za léčebný přípravek je třeba považovat i pohotovostní soupravu s glukagonem. Dále je vhodné mít balíček první pomoci pro drobná poranění, analgetika a léčivé přípravky proti průjmu. Při cestě by měl mít diabetik léky uložené v příručním zavazadle a ne v zavazadlovém prostoru vlaku, autobusu či letadla, kde hrozí riziko ztráty, doručení se zpožděním nebo znehodnocením inzulinu.
 4. Stravování
  Na cestách a v ubytovacích zařízeních bývá problém s dodržováním diabetické diety. Proto je nezbytné předem požádat leteckou společnost a hotelové jídelny o zajištění dietního jídla (jedná se hlavně o dostatek zeleniny a ovoce a omezení tučných a moučných jídel). Pro případ náhlého poklesu hladiny cukru v krvi byste měli mít na dosah ruky několi kostek cukru, kousek čokolády, cukrem slazený čaj, neředěný sirup apod.

Pokyny diabetikům pro zajištění bezpečného pobytu v cizině

 • oznámit hotelu, že přijel diabetik
 • zjistit v místě pobytu dostupnost lékařské pomoci
 • pamatovat na riziko hypoglykemie a dehydratace při výletech a sportu
 • pamatovat na riziko přehřátí a úžehu při pobytu na slunci
 • zabraňovat vzniku puchýřů a drobných poranění na nohou, chránit nohy před vznikem plísňových infekcí
 • pamatovat na riziko průjmových onemocnění, chránit se před hmyzem
 • nepřeceňovat své síly
Autor: PharmDr. Martina Chytilová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvář...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti břišnímu t...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Centrální nákupy léčiv, p...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová

Mgr. Irena Storová, MHA

SÚKL a Brexit, inspekční ...

Mgr. Irena Storová, MHA


apaTESTY
» Jste závislí na nikotinu?
» Zjistěte si BMI
» Máte mužský přechod?
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.