Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…o lékárenství víme vše!®

apaZDRAVOTNÍ TÉMA
V této rubrice naleznete příspěvky se zdravotní problematikou.

FDA: Včasné zavedení arašíd do stravy rizikových kojenců může snížit riziko alergie

Vloženo: 10.09.2017, 07:43 | Čteno: 20039×
FOTO: FDA

Americká FDA schválila na základě klíčové studie autority National Institutes of Health (NIH) použití kvalifikovaného tvrzení k prevenci potravinové alergie, konkrétně na arašídy.

Alergie na arašídy jedna z nejčastějších

Jak uvedl komisař FDA Dr. Scott Gottlieb, vědecké názory ohledně potravinové alergie se neustále vyvíjejí. S tím se vyvíjí také názor odborníků ohledně vhodné doby pro seznámení dítěte s potravinami, které pro ně představují potenciál pro významnou alergickou reakci.

Tato rozhodnutí jsou obtížnější, jelikož se zdá, že výskyt určitých potravinových alergií neustále stoupá. Alergie na arašídy je přitom jednou z nejčastějších potravinových alergií a rovněž jednou z nejnebezpečnějších.

Alergie na arašídy je i hlavní příčinou úmrtí souvisejících s anafylaktickou reakcí vyvolanou potravinami ve Spojených státech. Z těchto důvodů je logicky důvodem významných obav mezi novými rodiči.

U většiny dětí, které jsou alergické na arašídy, se vyvinula alergie brzy na počátku života a nikdy se jí nezbavily. Prevalence alergie na arašídy se u dětí v letech 1997 až 2008 více než zdvojnásobila. Dnes jsou asi 2 % amerických dětí alergických na arašídy.

Změna doporučení

S ohledem na nárůst počtu případů alergie na arašídy a následky začali lékaři rodičům radit, aby dětem do tří let nepodávali potraviny s obsahem arašídů. Nyní však nové pokyny založené na důkazech doporučují lékařům jiný postup.

Nedávná klíčová klinická studie financovaná NIH zjistila, že zavedení potravin, které obsahují jemné arašídové máslo, do stravy dětem starším 4 měsíců, které jsou vystaveny vysokému riziku vzniku arašídové alergie – kvůli těžkým ekzémům nebo alergii na vejce nebo oběma faktorům – snižuje riziko vzniku alergie na arašídy později v dětství přibližně o 80 %.

Toto zjištění vedlo NIH k vydání nových pokynů v lednu 2017, které doporučují, aby rodiče kojenců s těžkým ekzémem, alergií na vajíčka nebo oběma faktory zavedli potraviny obsahující arašídy do stravy pro děti již ve věku 4 až 6 měsíců.

Pokyny doporučují rodičům, aby se poradili se svým lékařem před podáním stravy obsahující arašídy dětem, aby zjistili, zda je nejprve potřeba provést alergické testy a zda by krmení mělo proběhnout pod dohledem lékaře.

FDA současně schválila nové kvalifikované tvrzení, že pro většinu kojenců s těžkým ekzémem a/nebo alergií na vejce, kteří již přijímají pevnou stravu, může zavedení potravin obsahujících arašídy do stravy mezi 4. až 10. měsícem věku a následná pokračující konzumace snížit riziko vzniku alergie na arašídy do 5 let věku.

Je to vůbec poprvé, co FDA schválila zdravotní tvrzení k prevenci potravinové alergie. Cílem je, aby byli rodiče přesně informováni o nejnovějších poznatcích a mohli se informovaně rozhodnout, jak k věci přistoupit.

Nové tvrzení tak bude uváděno na etiketách potravin společně s upozorněním, že potraviny obsahují arašídy. Současně s novým tvrzením ale bude uvedeno, že je založeno pouze na jedné studii.

FDA bude výzkum monitorovat a své vědecké stanovisko na základě jeho vývoje přehodnocovat.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.